התוכן העיקרי

איל"ן - איגוד ישראלי לילדים נפגעים - נוסד בשנת 1952 ומטפל באלפי ילדים ובוגרים, בעלי מוגבלויות פיזיות, הסובלים מנכויות פיזיות מוטוריות כתוצאה ממחלות שריר ועצב שונות כגון שיתוק ילדים, שיתוק מוחין, ניוון שרירים ומחלות נוספות.
איל"ן מעניק שירותים לאלפי הנכים שבטיפולו באמצעות 41 סניפים ו-30 מוסדות הפזורים בכל רחבי הארץ ומסייע לכל בעלי המוגבלויות הפיזיות בישראל בכל המגזרים: בקיבוצים, במושבים, במגזר הערבי, במגזר החרדי ועוד.

תנועת נוער לילד הנכה, מפגש אינטגרטיבי בין נוער נכה לנוער "בריא" היוצר קשר בלתי אמצעי בין בני הנוער המשתתפים יחדיו כשווים בפעילויות השונות.

באיל"ן מאמינים כי הפעילות הספורטיבית הינה חלק בלתי נפרד מהטיפול בנכה ומשפרת לא רק את מצבו הפיזי של הנכה אלא מועילה רבות גם מבחינה נפשית, פסיכולוגית וחברתית.

סיוע אישי לטיפולים פרא-רפואיים, מכשור שיקומי, מחשבים ועוד, לנכים אשר אינם יכולים לממן בעצמם את מלוא העלות הנדרשת לצורך טיפולים שיקומיים אלה.

פעילות העשרה, השלמת השכלה ולימודים בתחומים שונים, קריאה, וכן תמיכה כלכלית למעוניינים לצאת ללימודים ולרכוש השכלה פורמלית.

לא מתערבים לי במנגל

שמעון צוריאל קורא בשבת כל מילה בעיתונים, עושה כושר עם החברים, יושב איתם בקפה, מכין על האש למשפחה, ומבלה זמן איכות עם הנכדים

״ביום שישי אני משכים קום, כמו בכל ימות השבוע, וקורא את עיתוני סוף השבוע. אני צרכן אובססיבי שלעיתונים וקורא כלמילה. בשמונה ישלי מפגש קבוע עם חברים בקאנטרי קלאב בנווה אילן, לא הרחק ממקום מגוריי. אנחנו עושים ספורט כל אחד בנפרד (כשעה על הליכון) ולאחר מכן מתאמנים כקבוצה בהדרכת מורה פרטית. כשאני חוזר הביתה אני יורד לחדר העבודה במרתף ועובר על מיילים עד לשעות הצהריים. באחת החבורה נפגשת שוב, הפעם עם הנשים,למעין פרלמנט בסניף ארומה בקניון מבשרת. אנחנו אוכלים משהו קל ומפטפטים את עצמנו לדעת״.

מתי אתה נח?
״בשעות אחר הצהריים. לקראת ערב מגיעים שלושת הילדים עם הנכדים ומתחילות ההכנותלקידוש ולארוחת הערב. זה החלק האהובעליי ביותר בסוף השבוע. אני משחק עם הנכדים, ששרים איתי את הקידוש, ואנחנו מסיביםלארוחת הערב. אני לא מבשל, אבל אני אוהב לאכול. לעתים, בשבת בצהריים, אני ניגש לעשות על האש על מנגל שבחצר הבית, ולא נותן לאף אחרלהתערב לי בעבודה. זאת ההתמחות שלי. הסוד הוא תיבול נכון, אבל

ראש ובראשונה בשר באיכות טובה. יש מלחמה: החתן ואחד הבנים אוהבים מידיום רייר, והשאר נוטים לוול־דאן. אני צריךלדעת מתי להוציא לכל אחד את הנתח שלו״.

איך נראה שבת בבוקר?
״מתחיל את הבוקר שוב בקאנטרי. בצהריים, אםהילדים והנכדים אצלנו, אני מבלה זמן איכות עם הנכדים. הנכדה הגדולה, רוני, בת שש, עומר ונועם בני ארבע, אוהד בן שנה. לשלושת הגדולים אני אוהבלקרוא סיפורים. הם בולעים בשקיקה את דבריי ואוהבים להשלים משפטים. אם הנכדים לא מתארחים אצלנו, אנחנו משתדלים לצאת לטייל באזור, לרוב לא לבד. במוצאי שבת אנחנו מארחים או מתארחים אצל חברים. לפעמים אנחנו יוצאים להצגה. ישלנו מנוי לתיאטרו ןירושלים מאז הקמתו. אני מאוד אוהב את השחקנים הקלאסיים: עודד תאומי, עודד קוטלר וגילה אלמגור. ההצגה האחרונה שראינו הייתה ׳מעגל הגיר הקווקזי׳. נהנינו מאוד״.

אתה אוהב לטייל בארץ?
״בהחלט. בשנה שעברה יצאנו באחת השבתות לטיולג׳יפים מודרך בנגב עם זוג חברים בג׳יפ שלהם. נאמר לנו שהטיול יסתיים בחמש, לארבעתנו היו כרטיסים לתיאטרון בשמונה וחצי. בחמש החשיך אבל המדריך עוד לא השלים אתהמסלול. החלטנו להיפרד מהקבוצה ולחזור בכוחות עצמנו. ביקשנו מהמדריך הסבר כללי איךלהגיע מהמכתש הגדול לכביש, אבל טעינו, הלילה ירד, לא הייתה קליטה סלולרית ולא היה לנו ג׳י.פי.אס. אחרי נהיגה של יותר משעה וחצי בחרדה, מצאנו שני ג׳יפים של מטיילים, שהורו לנו לחזור לאחור, אבל הסתבר שהם הטעו אותנו, וכך המשכנו להתברבר, עד שלבסוף ראינו אורות מרחוק ויצאנו לכביש הראשי. כשהקליטה חזרה צילצלתי לתיאטרון וביטלתי את הכרטיסים לי ולאשתי. זוג החברים,לעומת זאת, התייצבו בתיאטרון בבגדי השטח המאובקים״.

אתה עסוק בענייני עבודה בסוף השבוע?
״קורה שאני מקבל טלפון דחוף על אירוע חריג שמתרחש באחר המוסדות של איל״ן: מעונות הנכים או מרכזי הספורט. לרוב מדובר באירוע לא שגרתי כמו פינוי לבית חולים או פטירה של דייר, לא עלינו. ההנחיה שלי היא שכל אירוע חריג צריך להגיע לידיעתי. במלחמת לבנון השנייה צילצלו אליי ממעון בית קסלר של איל״ן בקרית חיים, שהיה בטווח ההפגזות. המנהל ביקש אישור לארח לסוף שבוע משפחה שלמה של נכה, שפחדה להישאר בביתה ללא ממ״ד. עשינו סידור מיוחד וקלטנו אותם״.

היום שלישי הקרוב יתקיים יום ההתרמה של איל"ן
האם תורמים מעדיפים לתרום לבית חולים לילדים או למחלקה אונקולוגית מאשר לילדים נכים?
"יום ההתרמה שלאיל״ן מתמקד בתרומות קטנות מציבור ענק של מאות אלפי בתי אב, ואני יכול להגיד בגאווה שהציבור הרחב, שתלמידי בתי הספר נוקשים על דלתותיו, נענה ברצון. לפני כ־ 13 שנה, כשהייתי רק שנה בתפקיד, דפקה על דלתות המשרד אישה מבוגרת שהייתה בדרכה לים, הנמצא לא רחוק ממשררנו. היא סיפרה שהיא עוברת כאן כל בוקר ורואה את השלט של איל״ן, וביקשה פרטים על העמותה. סיפרתי לה והיא ביקשה לעיין בדוחות הכספיים. איפשרתי לה. לאחר שבוע היא הופיעה במשרדנו, סיפרה שהיא שופטת בדימוס המכינה את צוואתה, וכי החליטה לצרף אותנו לצוואה. חלפו 13 שנה, ויום אחד קיבלנו הודעה שהגברת נפטרה והורישה לאיל״ן מיליון שקל״.


שמעון צוריאלי, 64, משמש כמנכ״ל איל״ן, איגוד ישראל לילדים נפגעים, 14 שנים. לפני כן היה מזכיר מועצת פועל ירושלים. "הייתי חבר במרכז מפלגת העבודה ובלשכה בימים שבהם רבין ופרס הובילו את
המפלגה, ובאופן תמוה אני לא מתגעגע לחיים הפוליטיים בכלל. באיל״ן קיבלתי הזדמנות לראות את ארץ ישראל היפה במיטבה". הוא גר בעין חמד ונשוי לאביבה (64), שפרשה ממשרד הפנים לפני ארבע שנים.

פורסם במוסף ממון (ידיעות אחרונות), 01/04/2011

השקענו מאמצים רבים כדי להנגיש את התוכן באתר לקהל הרחב ופעלנו רבות לעדכן ולהטמיע את כללי הנגישות ככל שניתן בהתאם לעקרונות תקן הנגישות. האתר עומד בהתאם לדרישות הנגישות לרמה 2 (AA) של ארגון W3C.

כלים מסייעים
בראש האתר נמצא תפריט נגישות שבו ניתן לשנות את הגדרות התצוגה של האתר ולהתאים אותן לנוחות מירבית.

ניווט באתר
ניתן לנווט באתר ע"י שימוש במקש הטאב. ניווט חזרה מבצעים ע"י לחיצה על Shift+Tab.
לאחר טעינת עמוד באתר, הלחיצה הראשונה על מקש הטאב מאפשרת לדלג ישירות לתוכן העמוד.

התאמה לתוכנה קוראת מסך
באתר זה הוטמעו חוקי ARIA אשר מסייעים לתקשורת בין האתר לתוכנה קוראת מסך

בעיות נגישות באתר
באתר מוטמעים קטעי וידאו מאתר יוטיוב.
בעת ניווט בעזרת מקלדת יתכן מצב שבו לא תוכלו לצאת מאזור הסרטון ולהמשיך לגלוש באתר ללא טעינה מחדש של העמוד.
ניתן לעשות זאת ע"י לחיצה על מקש F5 במקלדת.

מצאתם בבעיה?
במידה ומצאתם בעיה כלשהי בנגישות האתר, אנא פנו אלינו לכתובת המייל info@tacticoms.co.il ונשמח לתקן.

תאריך כתיבת ההצהרה: 14.5.2016