אודות עמותת איל"ן

מה זו עמותת איל"ן?

עמותת איל"ן היא מהעמותות הוותיקות בארץ, שפועלת ליצירת מערכי תמיכה לשילוב ילדים ובוגרים עם מוגבלויות, כעצמאיים ושווים בחברה הישראלית הכללית. בחזונה, מאמינה איל"ן במתן חיים משמעותיים ואיכותיים לאנשים עם מוגבלויות פיזית.

העמותה נוסדה ב-1952 על ידי מתנדבים, שביקשו להתמודד מול נפגעי הפוליו. מאז, התרחבו פעילויות העמותה וכיום, מופעלות תחת העמותה מסגרות פעילות תחת מכרזים של משרד הרווחה והביטחון החברתי, ופועלת בשיתוף פעולה מלא עם משרד התרבות והספורט, משרד החינוך, הביטוח הלאומי, רשויות מקומיות, עמותות וארגונים. העמותה אף מוכרת כגוף מייעץ לאו"ם בנושא אנשים עם מוגבלות.

מטרות העמותה הן לשפר את איכות חייהם של אנשים עם מוגבלויות פיזיות בישראל, תוך קידומם ושילובם בחברה. כל זה נעשה על ידי מתן מעטפת כוללת של שירותים וטיפולים הדרושים להם, מיום היוולדם ולאורך חייהם, לשם מיצוי הפוטנציאל האישי של כל אחת ואחד מהם להשגת עצמאות מרבית.

מה עושים בעמותה?

איל"ן פועלת במגוון תחומים לשילוב ילדים ובוגרים עם מוגבלויות במגוון מסגרות ייעודיות ובמסגרות בתוך החברה הישראלית:

  • בתים ומרכזי שיקום לאנשים עם מוגבלויות ושילובם בחברה על ידי מרכזי יום שיקומיים, מעונות דיור לילדים ולבוגרים, מועדוניות ומפעל מקדם תעסוקה יעודי.
  • פעילויות ספורט קבוצתי ויחידני – תחזוקת מרכזי ספורט ייחודיים לאנשים עם מוגבלויות בכל רחבי הארץ, בחברה היהודית והערבית גם יחד.
    מלבד פיתוח ענפי ספורט יעודיים ותוכניות שיקומיות, העמותה מפעילה מרכזי ספורט מהגדולים בארץ ובהובלה של סגל מקצועי מצטיין ובניהם פרופ' הוצלר, ראש התוכנית השיקומית בווינגייט וברוך חגאי, חתן פרס ישראל וספורטאי עבר.
    העמותה מכשירה ספורטאים לתחרויות פראלימפיות, מעניקה מלגות עידוד לספורטאים צעירים ומפעילה מחנות קיץ לספורט אתגרי.
  • פעילויות תרבות וחברה – פעילויות לימוד והשכלה במסגרת 'קמפוס איל"ן', הפעלת מחנות קיץ, טיולים ונופשים מונגשים, מפגשי העשרה, הרצאות וימי עיון בקהילה, הפעלת להקות מחול על כסאות גלגלים בכל הארץ, הפעלת מקהלות, חוגי תיאטרון סדנאות כתיבה ועוד.
  • הובלה של פעילויות קידום מדיניות, זכויות ומיצוי שלהן – העמותה מקדמת זכויות מותאמות לצרכיהם של בעלות ובעלי מוגבלויות ולא פחות חשוב – זכויות של בני משפחותיהם. העמותה מפעילה מרכז מיצוי זכויות ואף הפיקה אוגדן זכויות ומשתתפת בדיוני חקיקה וכתיבת חוק שירותי רווחה בכנסת.
  • פיתוח מחקר וטכנולוגיה יעודיים – העמותה משתפת פעולה במסגרות שונות לקידום אמצעים להקלה ושיפור בחיי אנשים עם מוגבלויות. כך משתפת העמותה פעולה בפיתוח פתרונות טכנולוגיים, בתכנית להקמת מרכז חדשנות וטכנולוגיה יעודיים, בפיתוח פתרונות אוטונומיים לדיור ביתי לאנשים עם מוגבלויות ובהקמת קרנות תומכות, הענקת מלגות ויצירת כנסים והכשרות מקצועיות יעודיות – כולם לקידום ושיפור איכות חייהם.

בעלי תפקידים

חברי הוועד המנהל


פרופ' אלון דומניס
יו"ר הוועד המנהל

בן אריה קובי

בן דוד טל

ברק דנציגר חיה, עו"ד

גבאי רמזי

גביש יקותיאל

גפני יצחק

דהאן שלום, עו"ד

פרופ' הרמן תמר

חכים שלמי, עו"ד

כהן שלמה

עטיה זידאן אימאן

ענבר מנשה, רו"ח

רביד ירון

שלום יוסי

דירקטוריון מרכז שיקום וספורט
איל"ן חיפה בע"מ

מר שלמה (מומו) כהן
יו"ר

מר דורון אדמתי

מר איתן חיים ברגבאום

מר דוד לייב גרשטיין

מר יקי סומך

גב' ענבל פזרו

מרכז שיקום וספורט
איל"ן חיפה בע"מ

גב' אורית דה-קסטרו
מנכ"לית

מר דן מריאן

מר שחר פרקיס

הצוות


מנכ"לית העמותה
אורית אילון-פרידמן

סמנכ"לית כספים
מאיה הובר, רו"ח

סמנכ"לית משאבי אנוש
ענת גונן

סמנכ"לית תפעול
עדי לוי-שיינזינגר, עו"ד

סמנכ"ל פיתוח משאבים
אילן סקולניק

סמנכ"לית שיקום
ורד רודיך, עו"ס

יועצת משפטית
עו"ד דקלה סיתי-מאיר

מנהלת שיווק
גיתית צין

מנהל תחום ספורט
אבינעם גלעד